poniedziałek, 21 lutego 2011

CUD ZAPYLENIA

          Jedynie rośliny nasienne produkują pyłek. Zapylenie występuję wtedy gdy pyłek zostanie przeniesiony na narządy żeńskie rośliny najczęściej innej niż ta co wytwarza pyłek.
          Jest kilka rodzai i sposobów zapylenia. U roślin szpilkowatych i części okrytozalążkowych nośnikiem pyłku jest wiatr u innych zapyleniu pomaga deszcz zaś przeważnie są to owady lub zwierzęta. Warunkiem pomyślnego zapylenia jest zapłodnienie komórek jajowych, chodzi o to aby powstała łagiewka pyłkowa, która wrasta do wnętrza słupka znajdującego się w nim zalążka , wówczas łagiewka uwalnia plemnik , który zapładnia komórkę jajową i zalążek przeradza się w nasiono. Rośliny wiatropylne mają łatwiejsze zadanie wystarczy że wystawią swój pyłek na podmuch wiatru i gotowe , ale jest to ryzykowne ponieważ nie każdy pyłek trafi na narządy żeńskie z których potem powstanie nasiono. Jaki z tego wniosek , iż zapylenie przy pomocy wiatru daje małe efekty .Natomiast gdy przy zapyleniu pomagają owady i zwierzęta efekty są prawie stu procentowe. Rośliny odpłacają się pokarmem , pomimo że owady robią to nieświadomie przenoszą pyłek z kwiatu na inny kwiat. W większości kwiaty potrafią wspaniale wabić owady poprzez duże płatki lub linie i kropki gdzie jest duży zasób nektaru i pyłku, mniejsze kwiaty występują w skupiskach przez co je widać z daleka . Następnym wabikiem jest zapach , który przyciąga do rośliny ten wabik jest bardzo ważny dla roślin , które kwitną nocą.
     Rośliny mają kilka sposobów aby zapewnić sobie pomyśle zapłodnienie , mogą to być rozwiązania mechaniczne poprzez ucisk owada na płatek pręciki dotykają jego grzbietu i obsypują pyłkiem zaś u trojeści amerykańskiej pyłek zlepiony jest w parzyste woreczki , ,które przylepione do odnóży owada przenoszone są na inny kwiat. Inne rośliny wabią wonią tak jak niektóre storczyki zapachem przypominają samice much i os inne storczyki mają takie elementy kwiatów co przypominają wygląd samic do tego stopnia że samce próbują kopulować i w ten oto sposób roślina zostaje zapylona. Jest jeszcze jeden sposób poprzez pułapki , w które owady wpadają i zostają uwięzione aż do momentu zapłodnienia. Owady które zapylają kwiaty nazywamy „ zapylaczami „.  
      Najważniejszymi zapylaczami są pszczoły dzięki którym powstaje większość owoców i warzyw, ale wyróżniamy także i chrząszcze, osy, trzmiele, muchy i motyle. W strefie tropikalnej dużą rolę odgrywają ptaki które odżywiają się nektarem np. kolibry. Ssakami są myszy australijskie , które chodząc po drzewach i szukając nektaru przenoszą pyłek na swej sierści. Są rośliny co mają swoich zapylaczy np. wiciokrzew zostaje zapylony tylko dzięki nocnym ćmom zaś koniczyna tylko przez trzmiele a na Madagaskarze jest storczyk , którego może zapylić tylko określony gatunek zmierzchnicy. Zapylenie figowców jest uzależnione od małych błonkówek a juki od molików. Tak to rośliny są uzależnione od innych organizmów naszej ziemi aby mogły dalej istnieć. Proces zapylenia jest piękny dzięki niemu mamy co dalej oglądać, jeść i wąchać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz