Kaktusy występują powszechnie w obu Amerykach ale nie tylko są także w Afryce, na Madagaskarze, i w Sri Lance. Rosną tam od wieków prawdopodobnie zostały przeniesione przez ptaki. Najwięcej gatunków bo aż 1500 występuje na pustyniach i półpustyniach Meksyku oraz południowo-zachodniej części USA.
Kaktusy kojarzą się zazwyczaj z kolcami .Łodygi prawie wszystkich kaktusów są pokryte cierniami . Ciernie spełniają bardzo istotne funkcje np. odstraszają zwierzęta , rozpraszają promienie słoneczne chroniąc roślinę w ten sposób od przegrzania. Tworzą swoistą izolację przed wiatrem , który może wysuszać rośliny i zatrzymują nadmierne parowanie. Kolce są jak rynny poprzez , które rosa i krople deszczu spływają na glebę blisko kaktusa , który ją wchłonie. Ciernie zwykle wyrastają w pęczkach a jeden z nich jest dłuższy od pozostałych. Na pustyniach jak wiadomo deszcze są bardzo rzadkie dlatego też kaktus potrafi zgromadzić wodę na okres około dwóch lat i w efekcie roślina z pełnym zapasem wygląda pękato a z biegiem czasu kurczy się i więdnie.
Największym kaktusem jest Karnegia olbrzymia , która osiąga wagę od 6 do 7 ton i dorasta do wysokości 15m .
Zanim kaktusy dotarły do Europy, Indianie gotowali ich młode pędy i jedli tak jak i ich owoce i nasiona. Ciernie służyły jako igły a z włókna wyplatali maty i kosze potrzebne do życia codziennego . Zdrewniałe kaktusy były dobrym surowcem na meble , paliki i opał.
Kaktusy to przepiękne rośliny , które nie potrzebują dużej uwagi człowieka a potrafią obdarować nas pięknymi kwiatami w ten sposób dziękują nam za dbanie o nie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz