Nie wolno zraszać liści a raz na tydzień zanurzamy w wodzie bryłę korzeniową i raz w miesiącu nawozimy nawozem płynnym .Roślina nie może być przesuszona bo zacznie zamierać , co trzy lata przesadzamy ją do świeżego torfu w płytkiej doniczce . Nie wolno jej przycinać ani obrywać przeważnie zaschnięte liście same odpadają a jeśli nie to usuwamy przy samym korzeniu .
Rozmnażamy ją poprzez odrosty lub zarodniki . Odrosty tworzą się same wystarczy je oddzielić przy przesadzaniu i zasadzić w oddzielnej doniczce .Należy je dużo podlewać i na parę dni zakryć torebką foliową . Zarodniki zaś zbieramy od września do grudnia ze spodniej stony liści i wysiewamy do wilgotnego torfu , doniczkę nakrywamy szkłem i ustawiamy w cieniu gdzie temperatura jest około 25 stopni C.
Platycerium jak inne rośliny może chorować i mieć szkodniki . Choroby wynikają jedynie ze złej pielęgnacji , zaś szkodnikami są tarczniki najlepiej pozbyć się ich za pomocą wacika nasączonego spirytusem. Gdy liście schną lub gniją jest to oznaka złej wilgotności gleby. Ciekawostką jest to iż rośliny się nie wyciera na jej liściach są włoski , które można zetrzeć i roślina obumrze.
Przy zakupie rośliny zwracamy uwagę na stan liści muszą być bez uszkodzeń u podstawy są zielone lub brązowe i gęsto owłosione. Roślina jest długowieczna ,cały rok zieleń cieszy nasze oko .
Ciekawostką jest to że można ją uprawiać na kawałku kory lub innego kawałka drewnianego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz