poniedziałek, 7 lutego 2011

Cyklamen


     CYKLAMEN czyli Fiołek alpejski

                Cyklamen perski jest rośliną wieloletnią , która pochodzi z górskich obszarów śródziemnomorskich. W przyrodzie występuje w górach , na wyspach greckich i w Turcji.
           Zwykle osiąga wysokość 30-40cm . Ale są odmiany karłowe które mają 20-25cm. Fiołek kwitnie od września do marca , często tak obficie , że można wycinać i wstawiać do wazonu. Hybrydy nie wydzielają zapachu ale te najmniejsze karłowe pachną wspaniale. Kwiat nie lubi ciepła i najlepiej mu w chłodnych pomieszczeniach o temperaturze 20 stopni C. Cyklamen gdy kwitnie potrzebuje dużo wody , lecz bulwy nie powinny być namoknięte. Najlepiej podlewać go do podstawki. Lubi półcień. Cyklamen przesadza się po zakończeniu kwitnienia , a więc w kwietniu – maju i przy okazji usuwa się zniszczone korzenie . Wierzchołek bulwy musi trochę wystawać nad ziemią . Nie należy używać zbyt dużych doniczek, w mniejszych roślina lepiej kwitnie. Przez cały czas trzeba usuwać zwiędnięte kwiaty i liście aby nowe miały gdzie rosnąć. Rozmnażać można poprzez nasiona i dzielenie bulw. Nasiona można kupić lub wyhodować samemu jak mamy roślinę, a więc gdy kwiat kwitnie przy pomocy pędzelka strząsając pyłek kwiatowy na pędzelek nakładamy go z powrotem na słupek kwiatu, w ten sposób zapylamy go . Potem kwiat podlew się umiarkowanie i stawia w chłodne miejsce 12-14 stopni C . Nasiona dojrzewają w maju i czerwcu wtedy torebki nasienne odrywa się od łodygi i pozostawia na 6-8 tygodni w suchym i chłodnym pomieszczeniu aby dojrzały. Wysiewamy do świeżej ziemi skrzynka powinna być przykryta szkłem lub folią, ziemia musi być wilgotna a skrzynka w całkowicie ciemnym i chłodnym miejscu o temperaturze 18 stopni C . PO 3 do 4 tygodni skrzynkę przenosimy do jaśniejszego pomieszczenia i pamiętać aby ziemia nie wysychała . Gdy roślinki wykiełkują trzeba je poprzerywać aby zostały najsilniejsze okazy. Kiedy pokażą się dwa trzy liście przesadzamy do oddzielnych doniczek i pamiętamy aby cebulka była zakryta ziemią aby nie wyschła młode cebulki są wrażliwe.
         Rozmnażanie przez podział cebulek jest łatwiejszy w czasie gdy roślina jest w spoczynku wegetacyjnym można rozciąć bulwy a miejsca rozcięć posypujemy środkiem przeciwgrzybicznym a następnie sadzimy każdy kawałek w oddzielnej doniczce.
          Kwiaty mają choroby :szara pleśń jest to szary i gęsty nalot z brązowymi plamami na liściach kwiat więdnie i nie jest do uratowania ,
          Małe liście i mało kwiatów wskazuje na brak nawożenia ale trzeba uważać aby nie przenawozić
Suche plamy na liściach są oznaką wystawienia rośliny na słońce bo nie lubią dużego słońca , liście trzeba usunąć a roślinę przestawić w półcień.
          Mszyce siedzą na młodych pędach i pod liśćmi do tego używamy środka chemicznego lub można spróbować położyć pod rośliną niedopałek papierosa mszyca nie lubi tego zapachu.
Ciekawostką jest to że nie lubią fiołki żadnych nabłyszczaczy myjemy je pędzelkiem i czystą wodą.
Cyklameny najlepiej kupować późną jesienią bo w tym czasie zakupiony kwiat będzie najdłużej nas cieszył swym pięknem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz